Fed Cup | Mihaela Buzărnescu a pierdut meciul cu Caroline Garcia. Franţa-România 1-1, după prima zi

Fed Cup | Mihaela Buzărnescu a pierdut meciul cu...

Autor: Alexandru Stanila

20.04.2019, 18:54 72

Mihaela Buzărnescu (30 WTA) a pierdut, sâmbătă, al doilea meci al zilei de la Fed Cup, contra Carolinei Garcia (21 WTA), scor 3-6, 3-6. După prima zi, Franţa şi România sunt la egalitate, scor 1-1, în semifinalele competiţiei.

Franţuzoaica a început mult mai bine duelul de la Rouen şi a condus cu 3-0. Riposta Mihaelei de la 4-2, când a făcut break, a fost prea puţin, Garcia revenind imediat şi adjudecându-şi actul inaugural, scor 6-3.

Setul al doilea s-a desfăşurat asemănător, cele două sportive mergând cap la cap până la 3-3. Apoi, Caroline Garcia a câştigat trei game-uri consecutive şi a câştigat partida, după o oră şi 27 de minute de joc.

După prima zi a semifinalei din Fed Cup, Franţa şi România sunt la egalitate, scor 1-1. În primul joc, Simona Halep (2 WTA) s-a impus în faţa Kristinei Mladenovic (66 WTA), 6-3, 6-1.

Programul zilei de duminică:

Meciul 3: Caroline Garcia (21 WTA) - Simona Halep (2 WTA) - duminică, de la ora 14:00
Meciul 4: Kristina Mladenovic (66 WTA) - Mihaela Buzărnescu (30 WTA)
Meciul 5: Caroline Garcia / Kristina Mladenovic - Irina Begu / Monica Niculescu