Rafael Nadal a câştigat finala Roland Garros 2019

Autor: Mihaela Măncilă

09.06.2019, 19:23 81

Rafael Nadal a început bine meciul, a câştigat primul set, dar Dominic Thiem a echilibrat scorul, iar setul doi i-a aparţinut austriacului. În următoarele două, jucătorul spaniol nu i-a mai dat nicio şansă adversarului său, s-a impus 6-1, 6-1, după 30 de minute, respectiv 49 de minute şi a câştigat din nou turneul de Grand Slam Roland Garros.

În urma acestei victorii, Rafael Nadal a ajuns la al 12 titlu la Roland Garros, record absolut pentru orice turneu (nimeni în istoria tenisului masculin nu s-a impus la aceeaşi competiţie de 12 ori).

În privinţa Grand Slamurilor, Nadal are deja un record. Niciun alt sportiv nu s-a impus de mai mult de opt ori la un turneu de Grand Slam.