Simona Halep s-a calificat în turul doi al turneului de la US Open

Simona Halep s-a calificat în turul doi al turneului de...

Autor: Andrei Pal

30.08.2016, 19:23 84

Partida a durat doar o oră şi un minut. Primul set a fost, practic, fără istoric. Simona nu i-a dat nicio şansă adversarei şi s-a impus la zero, în doar 25 de minute.

Actul doi a început la fel de dezechilibrat, Flipkens nereuşind să intre în ritmul impus de Simona. În ciuda acestui fapt, Flipkens a reuşit să câştige două game-uri în actul secund. Astfel, sportiva de 24 de ani din Constanţa a câştigat setul doi, scor 6-2, şi a obţinut calificarea în turul secund.

În runda următoare, Simona Halep o va întâlni pe câştigătoarea partidei dintre Lucie Safavora şi Daria Gavrilova. Pentru calificarea în turul doi, Simona va încasa un cec în valoare de 77,188 de dolari şi 70 de puncte WTA.